על היציאה לאור של ספר שירי כה-אמר

כ״ז בשבט ה׳תשע״א ע"י tamid

כתיבתו של ספר שירי כה- אמר החלה בשנת 1994 אך הוא יצא לאור בשנת 1999. תהליך כתיבתו היה קצר. על שום היותו ספר שכל מרכיביו ספורים על פי ההגיון והנוסחאות התמונות בשפה העברית, תהליך הכנתו לדפוס היה ארוך. בשונה מהוצאה לאור בימינו,תהליך זה של הכנת הספר לדפוס קשור קשר ישיר לתכניו.

בספר שירי כה אמר שירי כה–אמר 156 עמודים ו- 9360 מילים . יש בו שירים עיקריים ושיר מקדים אחד. השירים כולם מחולקים לפסוקים.

כתיבת הספר ואופן עריכתו נעשו במקביל תוך ספירת כל מרכיביו: אותיות, מלים, פסוקים, שירים ועמודים. הכל נעשה תוך יישום נוסחאות חשבוניות  שהתגלו על ידי הכותב בשפה העברית. נוסחאות אלה  מורכבות מיצירת יחסי גומלין בין ערכים מספריים שונים. צמד המספרים המהוה את השלד ליצירת יחסי גומלין אלה הם המספרים שתים-עשרה ושלוש עשרה.

קטעים מסוימים מן הספר נכתבו תחת תבניות מוכנות כך שתכנים שונים יתאימו למספר זהה של שורות , של הברות, של מלים ושל אותיות.

בנוסף למרכיבים הספורים והכתובים על נוסחאות ותבניות, ניתן גם בהפקת הספר ביטוי צורני לסדר המספרי. אף הכריכה שברגיל משמשת כעטיפה בלבד לדפי התוכן, כלולה בספירות ובסידור הצורני. אין בספר שירי כה-אמר ולו מרכיב אחד שאיננו חלק מן התוכן עצמו.

תהליך ההפקה וההכנה לדפוס דרש מספר גדול של הגהות וספירות חוזרות ונשנות ולאחר שיצאו הספרים ממכבש הדפוס ונכרכו, נותרה פעולה אחת שיש לעשותה – סימון הספרים.

ספר שירי כה-אמר הוא מכתב אישי אל קורא וקורא. ןמכיון שטעמה של פניה כזו כמו נפגם כאשר היא משוכפלת בידי מכונה בבית הדפוס. המכונה אינה מבדילה בין העותקים השונים ובודאי שלא בין הקוראים. אין בה, במכונה, דבר שהוא אישי. לאחר מחשבה הוחלט לסמן הספרים בדרך שתבדיל כל אחד מן העותקים המודפסים מן האחרים. הוחלט ליצור ייחוד סימון אשר יהפוך כל עותק לאישי.

תחילה נבדקו העותקים כולם בכדי לודא שכריכתם נקיה וחלקה ושלא נפלה טעות באיסוף הדפים בכריכיה. נבדק שהסימנייה ארוכה במידה הנכונה ושהיא נחה ישרה בין דפי הספר.

כל אחד מן העותקים הבדוקים סומן באופן ידני בשלושה כוכבים – בכל אחד משלושת השירים העיקריים של הספר, כיסופים, התבוננות ואמת, סומן פסוק אחד בכוכב. בכל עותק סומנו פסוקים שונים. מספר אפשרויות הסימון העולה על שלושה הוא מכפלת מספרי הפסוקים שבשלושת השירים הראשונים. בשיר כיסופים יש מאה וארבעה פסוקים. ובכל אחד משני השירים האחרים יש מאה תשעים וחמישה פסוקים.

מלאכת בדיקת הספרים והקדשתם לקורא בסימון הכוכבים נעשתה באותה הכוונה שליוותה את כתיבת הספר ואת הוצאתו לאור.  הספר הוצג לקהל בערבי קריאה ספורים ולא הושקע מאמץ בשיווקו. עותקי המהדורה הראשונה כולם מצאו את דרכם אל הקוראים כשהשמועה אודות הספר עברה מפה לאוזן.

 מאמר זה נכתב עם צאת המהדורה השנייה אל האור באותה הרוח ובאותה הכוונה.

3 תגובות ל”על היציאה לאור של ספר שירי כה-אמר“

 1. מיכל הודיה הגיב:

  תודה תודה תודה
  ברכות ברכות ברכות.
  (-:

 2. שלום !
  אני מכיר את הספר דרך אחים שלי ~ אני שר משיריו במעגלי שירה מקודשת שאני מכנס.
  אני מעוניין לרכוש ספר אחד בבקשה *
  050-5960074

 3. עודד הגיב:

  שלום וברכה, אני מעוניין לרכוש 3 ספרים
  תודה וישר כח
  עודד 0545212124

השאר תגובתך